Dzień Liczby π

13 marca 2015 roku w III Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Tychach odbył się Dzień Liczby π, promujący nauki matematyczno-przyrodnicze.

π jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Wyraża ona stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Po raz pierwszy Dzień Liczby π obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś w Stanach Zjednoczonych cieszy się on dużą popularnością. Z tej okazji Amerykanie pieką okrągłe placki i dyskutują o właściwościach liczby π.

W III Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego również obchodzimy ten niezwykły dzień promując nauki matematyczno – przyrodnicze. W tym roku odbył się konkurs „1 z 2π”, w którym zwycięskie drużyny otrzymały wyjątkowy voucher „ufundowany” przez nauczycieli matematyki. Następnie odbyła się prezentacja doświadczeń fizycznych. Zobaczyliśmy m.in. ciecz newtonowską, jak samodzielnie zbudować gitarę oraz zjawiska optyczne oraz doświadczenia związane z alternatywnymi źródłami energii. Wszystko wykonane samodzielnie przez uczniów naszej szkoły. Na zakończenie obchodów Święta Liczby π, odbył się konkurs matematyczno – plastyczny na najciekawszy zegar matematyczny. Obecnie czekamy na jego wyniki – na najciekawszy głosują uczniowie naszej szkoły poprzez Facebooka. Całość osłodziły nam pyszne π–ciasteczka.

Z pewnością za rok również będziemy obchodzili Dzień Liczby π.