BYSTRZAK 2016

Uczestnicy IV edycji „Bystrzaka” razem z gospodarzami – klasą dziennikarską z elementami prawa – wzięli udział w warsztatach fotograficznych oraz telewizyjnych.
Rejonowy Konkurs Dziennikarski „Bystrzak 2015. Reaktywacja” odbył się w czwartek 2 czerwca 2016 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach. ZdobywcąI miejsca okazała się redakcja gazety „Riposta” z Gimnazjum nr 7 w Zespole Szkół nr 9 w Tychach. Pismo to jest miesięcznikiem, który ukazuje się od 2001 roku, redakcjąopiekuje się pani Danuta Stoch. W dniu konkursu skład zwycięskiej drużyny z G-7 tworzyły: Klaudia Batek, Zuzanna Kałążny, Nina Laby, Julia Wawrzynowicz i Aleksandra Wilisowska.
Uczestnicy konkursu wraz z gospodarzami – klasą II d dziennikarską z elementami prawa z III LO – wzięli udział w warsztatach fotograficznych oraz telewizyjnych.Część pierwszą poprowadziłpan Dominik Gajda – fotoreporter, współorganizator konkursu Tychy Press Photo, członek Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Drugą część warsztatów animowała pani Alicja Waliszewska– reporterka stacji telewizyjnej Polsat News; w tym roku szkolnym w ramach edukacji medialnej w III LO prowadziła zajęcia o pracy dziennikarza z kamerą.
W jury znaleźli się: pani Edyta Kaszyca – kulturoznawca, pasjonatka twórczości zespołu Dżem, autorka książek o RyszardzieRiedlu, nauczycielka edukacji medialnej w III LO oraz wspomniana pani Alicja Waliszewska.Jurorzy ocenili nadesłane gazety oraz zadania wykonane podczas konkursu, które były ściśle związane z przeprowadzonymi warsztatami dziennikarskimi. Gimnazjaliści w 5-osobowych drużynach zaprezentowali swoje gazety, a także ocenili nawzajem własne pisma.
Każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzymał pamiątkowy dyplom i atrakcyjną nagrodę książkową, a zdobywcy I miejsca dodatkowo nagrodę specjalną w postaci możliwości publikacji własnego tekstu na łamach tygodnika "Nowe Echo".Tegorocznemu „Bystrzakowi” towarzyszyła i nagrody wręczyła pani dyrektor Anita Iskierka.Koordynatorem konkursu jest pan Sławomir Błach – nauczyciel polonista i wychowawca klasy dziennikarskiej.
Konkurs dziennikarski „Bystrzak” na najlepszą gazetę szkolną przeznaczony jestdla uczniów gimnazjów z Tychów i powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego, pszczyńskiego. Cel konkursu to zachęta do wydawania gazet w gimnazjach, dążenie do poprawy jakości publikowanych pism oraz promocja działania na rzecz społeczności lokalnej poprzez aktywny udział w mediach.
Sławomir Błach

W galerii możecie Państwo zobaczyć zdjęcia p. Dominika Gajdy ukazujące jak pracować z kamerą (doradzała Alicja Waliszewska z Polsat News) oraz zdjęcie zwycięskiej drużyny z Gimnazjum nr 7 w Tychach.