Kółko teatralne

Kółko teatralne

Koło teatralne powstało z inicjatywy uczniów w roku 2002 jako dodatkowe zajęcia dla klasy Ie o profilu polonistyczno-dziennikarskim. Pierwsze etiudy zaprezentowano na deskach Teatru Małego w Tychach już w maju 2003 roku, a dwa lata później wystawiono przedstawienie w gwarze śląskiej dla gościa 3 LO Pana Kazimierza Kutza pt. „Jo ci pszaja, ty mi pszajesz” wg scenariusza Marka Szołtyska.
Jako innowacja pedagogiczna koło teatralne działa od 2006 roku, skupiając zainteresowanych działalnością artystyczną uczniów; piszą oni scenariusze sztuk, reżyserują je, grają w przedstawieniach, dbają o scenografię , rekwizyty, dobór muzyki, wreszcie promocję spektakli. Rokrocznie biorą udział w konkursie interdyscyplinarnym „Jeśli potrafisz...”, zawsze zdobywając nagrody bądź wyróżnienia. Także w konkursach recytatorskich dochodzą do etapu regionalnego. Członkowie koła dzięki współpracy z Teatrem Małym w Tychach regularnie są widzami sztuk teatrów profesjonalnych.
Spektakle koła teatralnego mają cieszyć uczniów 3LO, więc na każdej imprezie szkolnej nie może zabraknąć występów uczniowskich.
Od początków istnienia koła jego opiekunką jest Anna Pikuła, za promocje działalności teatralnej została uhonorowana statuetką mecenasa Teatru Małego w Tychach.
Największym  wydarzeniem dla koła teatralnego było wystawienie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, patrona naszej szkoły, z okazji setnej rocznicy jego śmierci oraz zdobycie pierwszej nagrody na konkursie „Młode Talenty” w roku 2010 za sztukę „W tym królestwie wszyscy się kochają” (zdjęcia w galerii).