I Love Languages CZYLI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W NASZEJ SZKOLE

W czwartek 21 marca br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych pod hasłem: I Love Languages. Jego celem, jak co roku, jest zachęcenie wszystkich uczniów do nauki języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej.

Przy okazji tego dnia warto przypomnieć, że jeśli chodzi o naukę języków obcych w krajach europejskich, język angielski jest obecnie najpopularniejszym językiem obcym, następnie język niemiecki, francuski, włoski, rosyjski i hiszpański. Według sondażu Eurobarometru, 56% obywateli Unii Europejskiej mówi językiem innym niż język ojczysty. Natomiast 28% badanych osób zna co najmniej dwa języki obce.
Aż 38% obywateli Unii Europejskiej wskazuje, że zna język angielski, 14% zna francuski lub niemiecki, 7% rosyjski, 5% hiszpański i 3% włoski.

Języka obcego warto uczyć się na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie muzyki i oryginalnych tekstów piosenek, dlatego w Dniu Języków Obcych uczniowie naszej szkoły zostali poproszeni o przygotowanie jednego utworu muzycznego w języku obcym. Zdecydowanie w wyborze języka piosenek wygrał język angielski! W Konkursie Piosenki Obcojęzycznej zorganizowanym w naszej szkole I miejsce zdobyły Wiktoria Tupaj i Klaudia Żak z klasy 3B z utworem It’s Raining Man, II miejsce – Wiktoria Mazurkiewicz oraz jej koleżanki z klasy 2B z piosenką Radioactive, a III miejsce Julia Łopata z klasy 2D z utworem Sabriny, Boys, Boys, Boys. Julia za swoje wykonanie piosenki otrzymała także Nagrodę Publiczności.

W ramach obchodów DJO odbył się także konkurs na plakat o tematyce związanej z nauką języków obcych. W tym konkursie I miejsce zdobyły Wioleta Bednorz i Natalia Reck z klasy 3B, II miejsce – Zuzia Simka z klasy 1B, a III miejsce – Anna Zawadzka z klasy 3B.

W związku z tym, że DJO przypadł na pierwszy dzień wiosny, w naszej szkole role się odwróciły i to uczniowie poprowadzili lekcje języka obcego: angielskiego i włoskiego dla swoich klas.

Opracowała: Iwona Matejko

 

Menu