Biblioteka

  1. Strona główna
  2. keyboard_arrow_right
  3. Dla ucznia
  4. keyboard_arrow_right
  5. Biblioteka

Godziny pracy biblioteki szkolnej:

dzień

godziny otwarcia

poniedziałek

07:30 – 16:30

wtorek

07:30 – 16:50

środa

08:00 – 17:00

czwartek

08:00 – 16:50

piątek

08:00 – 15:10

 

Pracownia MCI:

dzień

godziny otwarcia

poniedziałek

11:30 – 13:30

wtorek

10:30 – 12:30

środa

13:00 – 15:00

czwartek

09:30 – 11:30

piątek

8:00 – 10:00

 

Biblioteka szkolna poleca…

fascynującą przygodę dla miłośników i nie tylko ! twórczości Umberta Eco „Imię Róży”

Listopad 1327 roku. Do znamienitego opactwa benedyktynów w północnych Włoszech przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville, któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku. W klasztorze panuje ponury nastrój. Opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Sprawa jest nagląca, gdyż za kilka dni w opactwie ma się odbyć ważna debata teologiczna, w której wezmą udział dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui na czele. Tymczasem dochodzi do kolejnych morderstw. Przenikliwy Anglik orientuje się, że wyjaśnienia mrocznego sekretu należy szukać w klasztornej bibliotece……

Powieść ukazała się w 1980 roku. Jej sukces czytelniczy był wielkim zaskoczeniem dla teoretyków i krytyków literatury. Dziś „Imię róży” zalicza się do arcydzieł XX wieku.

Dziś obchodzimy Dzień Matki – czas doceniania naszych mam, obdarowania ich podarunkami i uściskami, ale jednocześnie może być to doskonałą okazją do chwili refleksji nad tym, co znaczy być matką, a nic lepiej nie przybliży nas do tego doświadczenia niż książka więc przeczytajmy powieść jednej z najważniejszych pisarek ostatnich lat, nagrodzonej Pulitzerem Elizabeth Strout, Mam na imię Lucy

Lucy Barton, jest dojrzałą kobietą, pisarką wychowującą dwójkę dzieci, podczas przedłużającego się pobytu w szpitalu odwiedza niewidziana od lat matkę. Niewinne rozmowy o ludziach z przeszłości otwierają furtkę do bolesnych wspomnień: biedy, wykluczenia i rodzinnych tajemnic.


Święto książek w nowej formule – Wirtualne Targi Książki 21-24.05

zapraszamy na udział w spotkaniach ze znanymi autorami, osobami :
prof. Jerzy Bralczyk wybitny znawca, ale i od lat popularyzator poprawnej polszczyzny
Katarzyna Bonda Królowa polskiego kryminału
Tomasz Michniewicz Słynny podróżnik, dziennikarz i autor książek, pozwalających odkryć świat
i inni znani i czytani …
otwórz


Noc Muzeów Online
Z powodu koronawirusa nie możemy w maju brać udziału w corocznym święcie, jakim jest Noc Muzeów. Ale Muzeum Historii Katowic przygotowało materiały przypominające poprzednie edycje tej niezwykłej imprezy

Katowice – Muzeum Historii Katowic – otwórz              

Harmonogram · sobota, 16 maja 2020
17:00
“Noc Muzeów” w obiektywie cz.1
18:00
NIESPODZIANKA 🙂
19:00
“Noc w krainie czarów”
20:00
“Noc muzeów” w obiektywie cz.2
21:00
“Noc Muzeów” 2015

Nasz Patron
Zaproszenie do obejrzenia sztuki oraz na Wędrówkę szlakiem Wyspiańskiego.
1. Spektakl Wesele w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego z gwiazdorską obsadą, dostępny bezpłatnie na: otwórz

Wielki dramat Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Wesele jest opowieścią o społeczeństwie, narodzie, o zbiorowości. Dziś, sto lat po odzyskaniu niepodległości, wszystkie społeczne debaty krążą wciąż wokół polskiej religijności, mitów i walk narodowo-wyzwoleńczych, niepodległości, polskiej rodziny, sztuki i zróżnicowanego, skonfliktowanego społeczeństwa. Stanisław Wyspiański w swoim dramacie profetycznie zrobił miejsce na to, co gorzkie, trudne i wzniosłe w polskiej historii. W zapisie polskich traum z roku 1900 znalazło się miejsce także i na te, które dopiero miały nadejść.
Wawrzyniec Kostrzewski zrealizował spektakl opierając się na teatralnej umowności, uruchamiając wyobraźnię widza poprzez niedopowiedzenie, plastyczny skrót, symbol, skupiając się na aktorze i słowie. Struktura dramatu Wyspiańskiego wręcz nakazuje poruszać się między czasami, znaczeniami i przestrzeniami. To jedna z zachęt do odważniejszego otwarcia się na symbolizm i do przeprowadzenia głębszej analizy pod kątem współczesności.
W przedstawieniu wystąpiła plejada znakomitych aktorów, m.in. Grzegorz Małecki, Dominika Kluźniak, Diana Zamoyska, Piotr Ligienza, Halina Łabonarska, Daniel Olbrychski.

Autor: Stanisław Wyspiański
Scenariusz i reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Zdjęcia: Adam Bajerski
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Nesteruk
Choreografia: Jarosław Staniek

2. Wirtualna wędrówka po Krakowie śladami Wyspiańskiego: otwórz


Lektura bez wychodzenia z domu !!!!

Wszystko, co trzeba zrobić, to odwiedzić w Internecie stronę lektury.gov.pl i wybrać z listy książkę, na której nam aktualnie zależy. Na platformie znajdzie się ponad 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające – od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka. Biblioteka zawiera 32 proc. wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych, zarówno tych obowiązkowych jak i uzupełniających.



Projekt CIEKAWOSTKI JĘZYKOWE jest częścią KAMPANII SPOŁECZNO-EDUKACYJNEJ Ojczysty – dodaj do ulubionych, która ma na celu przypominanie o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków.
Więcej informacji- otwórz


Szykuje się nie lada gratka dla miłośników kryminałów. Serwis lubimyczytać.pl organizuje spotkanie online z królem norweskich kryminałów.

Już 6 maja o godzinie 18:00 Jo Nesbø zagości w Waszych domach!

Link do wydarzenia: otwórz

Pisarz opowie nam jak znajduje się w obecnej rzeczywistości, co teraz pisze, zdradzi kilka szczegółów z najnowszej jego książki „The Kingdom” (“Królestwo”), której premiera odbędzie się jesienią 2020 roku!
Spotkanie w języku angielskim (z polskim tłumaczem) poprowadzi Ewa Cieślik (koordynatorka redakcji lubimyczytać.pl).
O czym jeszcze porozmawiamy z pisarzem? To zależy już tylko od użytkowników lubimyczytać.pl!

 


Szymborska na czas kwarantanny…

Nic dwa razy się nie zdarza ….jak pisze Wisława Szymborska, właśc. Maria Wisława Anna Szymborska-Włodek – polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności, dama Orderu Orła Białego.


 

 


#NieZostawiamCzytelnika – poczytaj z Mediateką

Informacja o propozycjach tyskiej biblioteki- zobacz


Zapraszam Uczniów, Rodziców, Nauczycieli do zobaczenia i wysłuchania Audycji Kulturalnych
Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Warto posłuchać:
Justyna Sobolewska o książkach w czasach zarazy
Nowy album Jacaszka Music for film
Piosenka prawdę Ci powie. Cz. Niemen
Winylobranie z Krzesimirem Dębskim- kompozytorem, skrzypkiem jazzowym, dyrygentem, producentem i niezwykłym gawędziarzem.
Wieki średnie w sieci- oprowadza kustosz Muzeum Sztuki Średniowiecznej w Warszawie.
Polecam: Fundacja Wisławy Szymborskiej
Szymborska org.pl
Wiersz Sto pociech Wisławy Szymborskiej.


23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, nazywany też Międzynarodowy Dzień Książki lub Światowym Dniem Książki, jest organizowany przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten ustanowiono w 1995 roku.


22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom np. zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie , a można świętować w zupełnie inny sposób np. iść do lasu, na łąkę, do parku, albo teraz w czasach koronawirusa  chociaż na balkon na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku, poświęcić czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca. Niezależnie od tego w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.

W tym roku Światowy Dzień Ziemi będzie poświęcony promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Hasło tegorocznych obchodów to “Z energią zmieńmy źródła”.

Podstawowymi celami związanymi z obchodami tego dnia są:
-promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie,
-uświadamianie ludziom zagrożeń, jakie związane są z rozwojem przemysłu.
Co możemy zrobić ?  otwórz i otwórz

 

Zachęcamy do zapoznania się ze stronami, na których znajdziecie legalne źródła tekstów kultury.
WOLNE LEKTURY www.wolnelektury.pl to biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się ponad 2400 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W NINATEKA.PL www.ninateka.pl znajdziecie wszystko to, z czego składa się współczesna kultura audiowizualna. Znajdziecie tu: audycje, filmy, koncerty, sztukę wideo, klasykę polskiej animacji i dokumentu, archiwa, spektakle operowe i teatralne, słuchowiska.
Natomiast na stronie www.legalnakultura.pl znajdziecie informacje o tym, w jaki sposób w sposób legalny, korzystać z tekstów kultury. Polecamy przede wszystkich zakładkę Legalne źródła, gdzie zaprezentowane zostały serwisy, które udostępniają zasoby kulturalne z poszanowaniem praw twórców. Znajdują się tutaj zarówno serwisy komercyjne, jak i te, które gromadzą zasoby oparte na wolnych licencjach.


Warto przeczytać …

Mały Książę książka dla dzieci, ale nie tylko …

autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, wydana w 1943 w Nowym Jorku, przetłumaczona na ponad 300 języków bądź dialektów, sprzedana w ponad 140 milionach egzemplarzy, należy do klasyki światowej literatury. Zamiarem autora było adresowanie książki do dorosłego czytelnika, dlatego zadedykował ją Léonowi Werthowi, dopisując:

Przepraszam wszystkie dzieci za poświęcenie tej książki dorosłemu. Mam ważne ku temu powody: ten dorosły jest moim najlepszym przyjacielem na świecie. Drugi powód: ten dorosły potrafi zrozumieć wszystko, nawet książki dla dzieci…
(przekład: Jan Szwykowski)

Przypuszcza się, że zamiar napisania Małego Księcia powstał latem 1941 roku, kiedy pisarz przebywał w szpitalu w Los Angeles. Problemy zdrowotne pogłębione były przez osobiste kłopoty: Saint-Exupéry przeżywał rozterki związane z opuszczeniem ojczyzny (po inwazji niemieckiej na Francję), rozstanie z najważniejszą w jego życiu osobą – matką oraz labilność emocjonalną jego związku z żoną Consuelą

Mały Książę jest książką opowiadającą o dorastaniu do wiernej miłości, do prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Stawia pytania o hierarchię wartości czy sens więzi między ludźmi.

 


#zostanwdomu

w tym trudnym czasie zarażaj spokojem, poniżej znajduje się link do niezwykłego filmu młodych ludzi, który skłania do refleksji…

otwórz i zobacz.



Co wiemy o Wie
lkanocnych tradycjach?

jeśli chcesz się dowiedzieć:
– jakie są symbole
i tradycje świąteczne
na Śląsku?
– dlaczego jajo jest symbolem świątecznym?

Na te i inne pytania można się dowiedzieć klikając poniższe linki, gdzie w ciekawy sposób opowiedzą:
– Pan
Marek Szołtysek – śląski pisarz, dziennikarz, historyk, autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską,
– uczestnik imprezy “Wielkanoc na Śląsku” z  Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”,  gdzie 14 kwietnia można było zapoznać się z dawnymi tradycjami wielkanocnymi,
– Pani Dorota Jasnowska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

https://www.youtube.com/watch?v=ZdG1pDjDWY8

https://www.youtube.com/watch?v=8dYCFjduB_8


Czytać za darmo …

księgarnie internetowe udostępniły teraz darmowe książki na czytniki, znajdziemy tam głównie klasykę, ale też książki, które mogą zainteresować młodego czytelnika, fiszki do angielskiego, czasopisma,
Zachęcamy do przejrzenia poniższych stron, gdzie znajdziecie bezpłatne e-booki oraz audiobooki:
empik.com (EMPIK PREMIUM DARMOWE PRZEZ 60 DNI)
chmuraczytania.pl

Aby skorzystać z bezpłatnego dostępu do Empik Premium należy wejść na stronę www.empik.com/czas-w-domu i podać swojego maila, na którego przesłany zostanie specjalny kod aktywacyjny. Daje on dostęp do wszystkich możliwości i usług konta Empik Premium.

 

 

 

poniedziałek  8:00 – 11:30  i  11:40 – 15:00
wtorek  10:30 – 10:30  i  12:30 – 15:00
środa  10:00 – 15:00
czwartek  8:00 – 8:45  i  9:45 – 15:00
piątek  08.00 – 11.30  i  11:40 – 13:40

 

 

 

 

 

 

Menu