“DZIADY” TEATR SLĄSKI

  1. Strona główna
  2. keyboard_arrow_right
  3. Aktualności
  4. keyboard_arrow_right
  5. “DZIADY” TEATR SLĄSKI

Listopadowy wieczór…sobotni wieczór…”Dziady” Adama Mickiewicza i Teatr Śląski – poskładaliśmy tę układankę i liczną grupą poddaliśmy się nastrojowi chwili.

Uczniowie, nauczyciele i rodzice uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego mieli przyjemność obejrzeć spektakl, po którym jeszcze długo wymienialiśmy się uwagami, spostrzeżeniami, refleksjami.

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego tak przedstawia spektakl:

“Współczesna interpretacja kanonicznego tekstu literackiego i teatralnego. Spektakl ma swój początek w przytułku dla ludzi odrzuconych, tych, którym w życiu nie wyszło, którzy odpadli z tzw. wyścigu szczurów, znaleźli się na marginesie społecznym, dla „umarłych za życia”. Wśród nich znajduje się Guślarz, niegdyś artysta-malarz, marzyciel, który pewnego jesiennego wieczoru urządza w przytułku seans spirytystyczny. Podczas owej „nocy Dziadów” pojawiają się wszystkie mickiewiczowskie duchy.

Z jednym z najbardziej obrosłych legendą tekstów dramatycznych mierzą się coraz odważniej młodzi twórcy (Radosław Rychcik czy Michał Zadara). W katowickiej interpretacji Krzysztof Babicki świadomie nakłada historię narodu na los nie młodego, a dojrzałego mężczyzny po przejściach, który rozlicza się z kolejnymi lękami na granicy szaleństwa. W przejmującej roli wystąpił Grzegorz Przybył jako Gustaw-Konrad.”

http://www.teatrslaski.art.pl/strefawidza/spektakl/25

Menu