DZIEŃ LICZBY PI

  1. Strona główna
  2. keyboard_arrow_right
  3. Aktualności
  4. keyboard_arrow_right
  5. DZIEŃ LICZBY PI

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Π – wiele szkół na świecie obchodzi tzw. Pi Day.

Z okazji tego święta zaprosiliśmy do naszej szkoły dr hab. Roberta Musioła z Zakładu Chemii Organicznej Uniwersytetu Śląskiego, który naszym uczniom w wykładzie ”Skąd się biorą leki” przedstawił proces tworzenia leku. Omówił w bardzo ciekawy sposób etapy badań laboratoryjnych, przedklinicznych, testowania na zwierzętach i badań klinicznych z udziałem ludzi. W dyskusji po wykładzie poruszone zostały tematy bardzo długiego i kosztownego czasu opracowania nowego leku.
Kolejnym gościem była mgr  Natalia Jarosz z Zakładu Histologii i Embriologii Uniwersytetu Śląskiego, która opowiedziała o świecie pijawek i ciekawostkach związanych z nimi oraz ich zastosowaniu w hirudoterapii.
Po zakończonych wykładach uczennice klasy 1b – Wiktoria Kuster i Kasia Pojda przedstawiły w przygotowanej prezentacji fakty historyczne oraz ciekawostki o liczbie Π, natomiast uczennice klasy III b – Alicja Wosik i Marta Klima omówiły wykorzystanie liczby Π w chemii.
Z okazji święta ludolfiny ogłoszono konkurs na plakat o liczbie Π. Prace zostały umieszczone na korytarzu szkolnym, gdzie w piątek wybrano najlepszy wykonany przez uczennicę klasy 1b – Zuzannę Simka.

Menu