KIERUNEK: WARSZAWA

  1. Strona główna
  2. keyboard_arrow_right
  3. Aktualności
  4. keyboard_arrow_right
  5. KIERUNEK: WARSZAWA

Uczniowie naszego liceum odwiedzili w sobotę 2 marca 2019 r. Narodową Galerię Sztuki „Zachęta” w Warszawie. Obejrzeli dwie wystawy współczesnych artystów oraz zwiedzili część stolicy. Był to pierwszy w historii III LO wyjazd do Zachęty. Wzięli w nim udział uczniowie klasy 1D, 1TP i 2D. Licealistom towarzyszyli: pani Edyta Kaszyca oraz pan Sławomir Błach.

Grupa uczniów pod opieką nauczycieli wyjechała spod naszej szkoły około godziny 7:20 i skierowała się w stronę Warszawy, gdzie dotarła w granicach godziny 11:30. Co ciekawe, naszych wycieczkowiczów w stolicy Polski powitały opady śniegu! Jako pierwszą, grupa miała przyjemność oglądać wystawę argentyńskiej graficzki Liliany Porter pod tytułem „Sytuacje”.

Eksponowane dzieła artystki dzielą się na dwa rodzaje – grafika oraz przestrzenne instalacje. Zdecydowana większość z nich zawiera tzw. małych bohaterów – niewielkie figurki silnie kontrastujące z pozostałą, znacznie większą, częścią dzieła. Każda z tych postaci wykonuje ciężką pracę. Przykładowo, maleńka figurka robotnika maluje ściany w pomieszczeniu galerii. Część roboty ma już za sobą, co dla niej już jest tytanicznym wysiłkiem, zważywszy na jej rozmiar. Wszystkie te dzieła przedstawiają prace przymusowe, które znajdują wyjaśnienie w grafikach artystki prezentujących pewne idee. Symbolizuje to drogę – metaforyczne ukazanie życia oraz fakt, że wielkie ideologie dewaluują się, a idole odchodzą. Kształt prac sprawia, że ci „mali bohaterowie” przestają być drobnymi ozdóbkami z antykwariatu, a stają częścią czegoś większego. W twórczości Liliany Porter sztuka wysoka sąsiaduje z kiczem.

Druga wystawa, którą obejrzeli uczestnicy wycieczki, nosi tytuł „Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe”. Prezentowane na niej są prace Hiwy K – z pochodzenia irackiego Kurda, który kilka lat temu dostał się do Europy jako uchodźca polityczny, a dziś zalicza się go do światowej czołówki w sztuce. W swoich pracach kieruje się własnymi przeżyciami, czyli tym, czym jest wojna i co to znaczy być uchodźcą w dzisiejszych czasach. Wystawę otwiera monumentalna instalacja pt. „Czego nie zrobili barbarzyńcy, zrobił Barberini” składająca się z pięciu form piasku przypominających kasetony z kopuły rzymskiego Panteonu. Fakt że są wykonane z tego kruszywa, nawiązuje do metody stosowanej w metalurgii. Formy do odlewania kształtów robione są właśnie z piasku. Reprezentuje to mieszanie się elementu wojennego, tj. wytwarzanie broni, z kulturą, którą symbolizują kasetony Panteonu. Hiwa K przypomina, że materia nieustannie krąży pomiędzy polem kultury a polem wojny, która jest spoiwem jego prac. Ukazywana jest poprzez więzienia i kryjówki, ruiny zbombardowanych miast, po Europę, z jej materialnym dziedzictwem. Wystawę zamyka dzwon, powstały w Polsce z wykorzystaniem łusek po nabojach, czyli ponownego użycia elementu wojennego w tworzeniu kultury.

Pod wrażeniem obu ekspozycji rozpoczęła się część wycieczki wymagająca od uczestników największego zaangażowania – udział w warsztatach na temat sztuki współczesnej. Podzieleni na cztery grupy robocze, sami próbowali zmierzyć się z wykonaniem pracy przy użyciu współczesnych technik. Na końcu zaprezentowali i omówili swoje prace przed swoimi kolegami i koleżankami.

Opuściwszy galerię, grupa udała się na krótki spacer przez Plac marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na Krakowskie Przedmieście. Mijając monumentalny gmach Pałacu Prezydenckiego, wycieczkowicze zawędrowali na Plac Zamkowy. Po zrobieniu kilku zdjęć, w tym grupowego, wycieczka udała się tą samą trasą z powrotem pod galerię, gdzie czekał minibus. Około godziny 20:00 zajechał on przed naszą szkołę.

Tekst: Wiktor Matyja 1D

 

Menu