KONKURS DEBAT OKSFORDZKICH “PROSZĘ MI NIE PRZERYWAĆ!”

Konkurs Debat Oksfordzkich “Proszę mi nie przerywać!” 20 kwietnia 2018 r.

Pani Katarzyna Grabowska Pławecka z Biblioteki Śląskiej powitała uroczyście gości, otwierając tym samym Finał Konkursu Debat Oksfordzkich “Proszę mi nie przerywać!”Następnie oficjalnie przedstawione zostały szczegółowe zasady konkursu. Pan Michał Witas- przedstawiciel Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice przypomniał ile czasu przysługuje mówcom, jaki czas jest czasem chronionym, jakie są kryteria punktacji.

Do finału Konkursu zakwalifikowane zostały cztery zespoły reprezentujące szkoły ponadgimnazjalne z województwa śląskiego: II Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu, III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach, Technikum nr 2 w Lublińcu oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach.

Marszałek debaty: Mateusz Matysiewicz- przeprowadził losowanie drużyn. Pierwsza debata wyłoniła zwycięzcę półfinału i przyszła kolej na nas. Zmierzyliśmy się z drużyną z Liceum Ogólnokształcącego z Lublińca. Teza brzmiała:”Polska powinna przyjąć uchodźców zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej.” Nasza przewaga była zdecydowana i pewnie awansowaliśmy do finału, w którym postawiona zosatała teza: “Napływ uchodźców do Europy nie ma nic wspólnego z atakami terrorystycznymi.” Mieliśmy chwilę, by zebrać myśli i wysłuchać wykładu „Unia Europejska – najważniejsze problemy i wyzwania”, który wygłosił prof. Krzysztof Krysieniel z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie;Ekspert Team Europe.

Finał został brawurowo zdominowany przez drużynę z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach! Dziewczyny z uśmiechem przyjmowały gratulacje i słowa uznania, udzieliły wywiadu dla Radia Katowice i podziękowały organizatorom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.

Nie zabrakło chwili wzruszenia, kiedy ze sceny usłyszeliśmy podziękowania skierowane do Kai Słaboń- tegorocznej maturzystki, która wsparła drużynę tuż przed konkursem. Trzymamy kciuki za Kaję na maturze.

Pan Mateusz Matysiewicz, koordynator Europe Direct – Katowice wręczył cenne nagrody zwycięzcom, były uściski dłoni, słowa uznania i pocieszenia. Atmosfera konkursu była cudowna, to piękne, że współcześnie młodzież potrafi w tak kulturalny i merytoryczny sposób dyskutować o sprawach ważnych dla Europy.

Drużyna z III LO w Tychach:

  • Martyna Stawicka- uczennica 2 klasy teatralno- plastycznej,
  • Wiktoria Pawełczyk- uczennica 2 klasy teatralno- plastycznej,
  • Katarzyna Szczepańska- uczennica 2 klasy teatralno- plastycznej,
  • Kaja Słaboń- uczennica klasy 3 dziennikarskiej,
  • mówca rezerwowy: Oliwia Łasocha- uczennica 2 klasy teatralno- plastycznej.
  • Koordynatorem projektu jest polonistka mgr Jolanta Solecka, a konsultantem z zakresu wiedzy o społeczeństwie historyk mgr Przemysław Kusak.
Menu