Konkurs Debat Oksfordzkich “Proszę mi nie przerywać!”

“Każdy obywatel Unii Europejskiej może wpłynąć na kształt Europy a także swojego kraju oraz najbliższego otoczenia. Dobrą okazją ku temu będą wybory do Parlamentu Europejskiego – jednej z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej – które odbędą się w maju.”

Do tego konkursu przygotwywaliśmy się od początku roku szkolnego. Zależało nam na obronie ubiegłorocznego tytułu zwycięzcy, ale skład drużyny musiał ulec zmianie.

Gdy przygotowania weszły w fazę zasadniczą, wzięliśmy udział w warsztatach zorganizowanych w katowickim Spodku w ramach XXI Ogólnopolskich Targów Edukacja.

Kolejnym etapem było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

No i wreszcie nadszedł czas konkursu.

Tezy konkursowe to :

1.      Nasz głos ma wpływ na przyszłość Unii Europejskiej.

2.      Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego powinno być obowiązkowe.

3.      Parlament Europejski powinien wyrazić zgodę na rozszerzenie Unii Europejskiej o kolejne państwa: Serbię, Czarnogórę i Macedonię Północną.

Półfinał poszedł nam gładko.

Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu : “Co z tą Unią, czyli po co nam wybory do Parlamentu Europejskiego?”i nastąpiło losowanie stron do debaty finałowej.

Finał był trudny, ale czuliśmy się dobrze przygotowani i wspierani przez publiczność pewnie realizowaliśmy nasz plan. Wygrana smakuje wyśmienicie, jednak pamiętajmy: NASZ GŁOS SIĘ LICZY!

Tematyka konkursu była związana ze zbliżającymi się wyborami do European Parliament. W obecnej, bardzo trudnej dla polskiej szkoły chwili, tym bardziej nasz głos się liczy.

Apelujemy do tegorocznych maturzystów i osób pełnoletnich:

26 maja zagłosujmy kto będzie nas reprezentował w Unii Europejskiej: https://www.wybory-europejskie.eu/

Wszędzie wokół widzimy, jak niezweryfikowane „prawdy” mogą zmienić różnorodność w podział i jak krucha może być demokracja. Nasza Unia opiera się na wspólnym poszanowaniu praw podstawowych i zasad demokratycznych. Głosując, opowiadasz się za tymi prawami, dla siebie i dla innych.

Nasza drużyna:

1.      Zuzanna Palka kl. 1B

2.      Wiktoria Pawełczyk kl.3TP

3.      Katarzyna Szczepańska kl. 3TP

4.      Urszula Grajnert kl. 2TP

5.      Wiktoria Kuster kl. 1B

6.      Piotr Burzawa kl. 3TP

koordynator działań: polonista Jolanta Solecka

Menu