Literacka Nagroda Nobla 2020

  1. Strona główna
  2. keyboard_arrow_right
  3. Aktualności
  4. keyboard_arrow_right
  5. Literacka Nagroda Nobla 2020

Nagrodę Nobla 2020 w dziedzinie literatury otrzymała amerykańska poetka Louise Glück. Autorka ze Stanów Zjednoczonych wygrała dzięki swojemu niepowtarzalnemu poetyckiemu głosowi, który poprzez swoje surowe piękno czyni indywidualną egzystencję uniwersalną.

Głos Louise Glück jest szczery, bezkompromisowy i sygnalizuje, że ta poetka chce zostać zrozumiana. Ma poczucie humoru i cięty dowcip. Choć tło autobiograficzne odgrywa dużą rolę w jej twórczości, nie należy jej uważać za poetkę wyznaniową. Poszukuje uniwersalności… Jej prace łączą trzy cechy charakterystyczne: temat życia rodzinnego, surowa, ale i zabawna inteligencja oraz wyrafinowane poczucie kompozycji.

Louise Glück urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku i wychowała na Long Island. Uczyła się w Sarah Lawrence College oraz na Columbia University, ale nie uzyskała dyplomu. Oprócz kariery pisarskiej ma za sobą karierę naukową, jako nauczycielka poezji w kilku instytucjach.

Poetka wydała 12 tomików poezji i zbiór esejów (o poezji), zatytułowany Proofs and Theories . Jej prace znane są z emocjonalnej intensywności i częstego odwoływania się do mitów, historii lub natury w celu snucia rozważań na temat osobistych doświadczeń i współczesnego życia. W swoich wierszach Louise Glück powraca między innymi do czasów młodości, gdy jako nastolatka zachorowała na anoreksję. Porusza także temat śmierci swojej starszej siostry. W swoich pracach poetka skupia się na wyjaśnianiu aspektów traumy, pożądania i natury.

Przed literacką nagrodą Nobla 2020 Louise Glück zdobyła wiele najważniejszych wyróżnień literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym między innymi National Humanities Medal, Nagrodę Pulitzera, National Book Award, National Book Critics Circle Award i Bollingen Prize.

Obecnie Glück jest adiunktem na Uniwersytecie Yale. Mieszka w Cambridge, Massachusetts.

Menu