SHARING OR OWNING?

  1. Strona główna
  2. keyboard_arrow_right
  3. Aktualności
  4. keyboard_arrow_right
  5. SHARING OR OWNING?

Odpowiedź na tytułowe pytanie była motywem przewodnim wykładu dr Rafała Żelaznego, ekonomisty, wieloletniego wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a także radnego Miasta Tychy i wiceprzewoniczącego Rady Miasta Tychy, który został zorganizowany w naszej szkole w dniu 15 listopada 2019 roku.

Uczniowie klas maturalnych mogli uzyskać wiele interesujących informacji na temat tzw. ekonomii współdzielenia (sharing economy), która wydaje się być trendem przyszłości. Wg danych przytoczonych przez wykładowcę , obecnie zdecydowana większość osób opowiada się korzystaniem z dóbr bez potrzeby ich posiadania na wlasność. Wynika to między innymi z faktu, że większość posiadanych zasobów pozostaje niewykorzystana przez większość czasu, a ich zakup wiąże się z wydatkowaniem dużych sum pieniędzy. Stąd taka popularność Ubera, BlaBlaCar, Airbnb, z których usług korzysta coraz większa  liczba osób.

W związku z tym, że w wykładzie uczestniczyli maturzyści, przed którymi wybór przyszłego kierunku kształcenia, ostatnia część spotkania poświęcona była informacjom na temat studiów na kierunkach ekonomicznych. Wg na szybko przeprowadzonej ankiety z wykorzystaniem smartfonów, najliczniejsza, bo wynosząca  aż 38% osób, grupa naszych uczniów biorących w spotkaniu, jest zainteresowana właśnie studiami ekonomicznymi lub innymi związanymi z naukami społecznymi. W związku z tym dr Rafał Żelazny przedstawił ranking polskich uczelni ekonomicznych oraz  potencjalne kierunki studiów.

Opracowała: Iwona Matejko

 

Menu