ŚLĄSKIE DEBATY

  1. Strona główna
  2. keyboard_arrow_right
  3. Aktualności
  4. keyboard_arrow_right
  5. ŚLĄSKIE DEBATY

Bractwo Oświatowe ZG wraz z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” było organizatorem IX już edycji Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich.

Do I etapu zakwalifikowano drużyny z liceów w Katowicach (I, II i IV LO), Tychach (III i IV LO), Gliwicach (II LO), Chorzowie (III LO) Będzinie (I LO), Rudzie Śląskiej (I LO), Zabrzu (III LO), Siemianowicach (II LO), Bytomiu (I LO), Tarnowskich Górach (III LO), Jastrzębiu Zdroju (3 ZSO), Żorach (I LO).

Na trzecim miejscu podium zakończył się udział w debacie żeńskiej drużyny z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach. Szkołę reprezentowały jako kolejni mówcy:

Daria Dymarczyk uczennica klasy II dziennikarskiej, Wiktoria Pawełczyk i Katarzyna Szczepańska uczennice klasy II teatralno- plastycznej, Justyna Fajkis uczennica klasy II dziennikarskiej. W skład drużyny weszły również dziewczęta, mające bardzo trudną rolę mówców rezerwowych, były to Alicja Wosik i Paulina Chudobska uczennice klasy II biomedycznej.

Opiekunem i dobrym duchem drużyny jest polonistka mgr Jolanta Solecka, a głównym konsultantem w zakresie wiedzy z historii i wiedzy o społeczeństwie jest mgr Przemysław Kusak.

Tezy, z którymi musiała się zmierzyć nasza drużyna to między innymi:

Dialekty wzbogacają język literacki.

Technologie odnawialne powinny wyprzeć górnictwo z Górnego Śląska.

Społeczność lokalna ma wyłączne prawo do wyboru postaci historycznych, które zamierza uhonorować.

Niemcy powinny być partnerem strategicznym Polski.

Co na temat całego przedsięwzięcia mówią same debatantki?

“Turniej był dla mnie przede wszystkim nowym doświadczeniem i sporym wyzwaniem. Musiałam nauczyć się jak pokonać stres, logicznie myśleć i odpierać argumenty przeciwników.

Debaty polecam każdemu, kto chciałby doskonalić swoje zdolności oratorskie.” – wspomina Katarzyna Szczepańska.

“Dzięki udziałowi w debatach poczułam się pewniejsza, jeśli chodzi o wystąpienia publiczne. Na początku byłam przerażona, bo wiedziałam jak dużo ode mnie zależy- występowałam jako ostatni mówca, więc po mojej mowie następuje ocena całej drużyny.” – mówi Justyna Fajkis.

“Adrenalina, niepewność i cała ta atmosfera rywalizacji- było warto. Bardzo wartościowe i pouczające doświadczenie, które z całego serca polecam, ponieważ pozwala ono na sprawdzenie się w trudnych warunkach publicznego wystąpienia- stwierdza Paulina Chudobska.

Finał IX edycji Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich odbył się 18.04.2018r. w Bibliotece Śląskiej.

Trzy najlepsze śląskie drużyny, zajęły kolejno:

1 miejsce drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Katowicach

2 miejsce drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej

3 miejsce drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach.

Sporą niespodzianką było filmowe wystąpienie profesora Jerzego Buzka, który zwrócił się bezpośrednio do uczniów i nauczycieli najlepszych śląskich liceów, gratulując wiedzy, perfekcyjnego przygotowania i umiejętności kulturalnego dyskutowania.

IX edycja Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich za nami, emocje opadają, ale doświadczenie pozostanie z nami na zawsze.

Serdecznie dziękujemy organizatorom i gratulujemy zwycięzcom.

Menu