NAJLEPSI Z ORTOGRAFII

  1. Strona główna
  2. keyboard_arrow_right
  3. Aktualności
  4. keyboard_arrow_right
  5. NAJLEPSI Z ORTOGRAFII

Uczniowie naszej szkoły zajęli pierwsze miejsce w międzyszkolnym konkursie ortograficznym zorganizowanym z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach reprezentowali pierwszoklasiści: Klaudia Wielek z 1D i Jakub Mazur z 1TP. Opiekunem zwycięskiej drużyny był pan Sławomir Błach, nauczyciel języka polskiego.

Dyktando składało się z trzech części zatytułowanych: Droga do niepodległości, Historia święta niepodległości oraz Bohaterowie niepodległości. Na piszących czyhały takie pułapki językowe, jak na przykład „koncepcja proaustriacka” „ludzie związani z Ligą Narodów i endecją”, nie zabrakło też sprawdzenia poprawności zapisu nazwiska ważnego dla wielu Polaków – marszałka Józefa Piłsudskiego. Najwięcej zadań dotyczyło użycia wielkich i małych liter w pisowni nazw wydarzeń, postaci historycznych, traktatów międzynarodowych czy organizacji wojskowych. A wszystko to związane z obchodami święta niepodległości.

Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Tychów i powiatów sąsiednich. Wzięły w nim udział drużyny dwuosobowe reprezentujące daną szkołę. Zawody ortograficzne odbyły się 7 listopada 2018 r. w Zespole Szkół nr 5 w Tychach (potocznie zwanym “Budowlanką”). Teksty dyktand przygotowały i organizacją konkursu zajęły się polonistki: pani Gabriela Lukasek i pani Małgorzata Orzeł-Zachłód. Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy i nagrody w postaci bonów na zakupy.

Tekst i zdjęcie: Sławomir Błach

Opis zdjęcia:

Klaudia Wielek z 1D i Jakub Mazur z 1TP zajęli I miejsce w konkursie ortograficznym

Menu