Wycieczka do Planetarium Śląskiego

W piątek 12 kwietnia uczniowie trzech klas pierwszych wzięli udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Część grupy wzięła udział w zwiedzaniu ekspozycji Geofizyka, gdzie na interaktywnych stanowiskach uczniowie mogli przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, a także być świadkami powstawania chmur i opadów atmosferycznych. Po wejściu do specjalnych komór przenieśli się na chwilę w różne strefy klimatyczne – było zimno jak na Syberii, a potem gorąco i sucho jak na Saharze.

Pozostali uczniowie mieli okazję obejrzeć ekspozycję Astronomia, gdzie znajdowały się interaktywne stanowiska prezentujące zagadnienia związane z astronomią, między innymi lunety, teleskopy czy celostat, a co więcej była możliwość pójścia na spacer wśród gwiazd w okularach 3D.

Na koniec wszyscy wzięli udział w zajęciach dydaktycznych Fascynujący kosmos przeprowadzonych pod sferycznym niebem planetarium. Uczniowie wyruszyli w podróż budującą wyobrażenie o skali Wszechświata i mogli poznać różnorodność obiektów na niebie.W czasie tej lekcji uczestnicy dowiedzieli się, co rządzi ruchami planet w Układzie Słonecznym, jak zmierzyć odległości we Wszechświecie i gdzie szukać odległych galaktyk.

 

Menu